سفر با موسیقی و شعر؛ از خراسان تا آناتولیگفت‌وگو

دیدار دوم

آنلاین
  • سه شنبه، 31 تیر 20:30

برنامه‌های زنده هفتگی در اینستاگرام از مجموعه دیدارهای «آهنگِ پیوستن» به میزبانی See You in Iran و آن‌سو

موسیقی و شعر، دو روزن راه‌گشاست برای ملاقاتی درونی‌تر با فرهنگ‌های کهن شرق. این دو پدیده که بازتابندۀ احوال فردی و جمعی انسان‌هاست، با سِیر احوال آنان در طول زمان همراه می‌شود و تحول می‌یابد. 

به این سیاق، آنچه امروز با عنوان موسیقی ایرانی می‌شناسیم، حاصل تحول‌ها و تبادل‌های فرهنگی و اجتماعی پرشماری است که طی تاریخ، در جغرافیایی بسیار گسترده‌تر از مرزهای کنونی ایران رخ داده است. از خراسان بزرگ (شامل بخش‌هایی از افغانستان و آسیای مرکزی) تا آناتولی (ترکیۀ امروزی) و در نگاهی فراگیرتر از هندوستان تا آندلس (اسپانیای امروزی) ردپای این تأثیرات و سیروسفر موسیقایی و فرهنگی را می‌توان پی گرفت.

در ادامه‌ی هم‌نشینی‌های «آهنگِ پیوستن» که تابستان و پاییز گذشته با همکاری مجموعۀ فرهنگی See You in Iran در هاستل کوژین برگزار کردیم، قرار است پنج برنامه زنده در اینستاگرام داشته باشیم برای مخاطبان علاقمندی که می‌خواهند به جهان موسیقی و شعر ایرانی قدم بگذارند یا از آن، درکی ساده‌تر و در عین حال عمیق‌تر پیدا کنند.

این دیدارها که هریک شامل معرفی کوتاه، گفت‌وگو و اجرای ساز و آواز خواهد بود، با همراهی نوازندگان و پژوهشگرانی از ایران، ترکیه و آلمان برگزار می‌شود.

در دومین دیدار از مجموعه دیدارهای «آهنگِ پیوستن» با عنوان «ریشه‌های موسیقی ایرانی در خراسان کهن» سه‌شنبه ۳۱ تیرماه ۹۹ ساعت ۸:۳۰ شب به‌وقت تهران برگزار خواهد شد نگاهی می‌کنیم به ارتباط ریشه‌ای موسیقی دستگاهی (کلاسیک) ایران با موسیقی مقامی خراسان کهن و به‌ویژه منطقه‌ی تربت جام که از مهم‌ترین مراکز موسیقی خراسان امروزی است. سپس به شرح و اجرای چند مقام با دوتارنوازی و آواز عبدالله عبدی گوش می‌دهیم و در پایان، پرسش و پاسخ خواهیم داشت.مهمان

عبدالله عبدی بزدی‌نوازنده دوتار

عبدالله عبدی بزدی | نوازنده دوتار
دیدار دوم: سفر با موسیقی و شعر؛ از خراسان تا آناتولی آنلاین | برگزارکننده: آن‌سو | رایگان | سه شنبه، 31 تیر ساعت 20:30
گفت‌وگو

سفر با موسیقی و شعر؛ از خراسان تا آناتولی

دیدار دوم

آنلاین

پخش زنده

برگزار کننده:آن‌سو

آن‌سو
0 نفر این رویداد را نشانه گذاری کرده‌اند