دو نما از شهر و پهنه‌ی همگانیگفت‌وگو

گفتار تیر

آنلاین
  • سه شنبه، 31 تیر 18:00

روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ۹۹، ساعت شش یکی از گفتارهای کارنما به گفت‌وگوی دو هنرمند پیرامونِ پرُژه‌های پژوهش‌محوری اختصاص می‌یابد که به‌شکل‌های مختلف با فضای شهری ارتباط دارند. در این نشست، نازگل انصاری‌نیا و نگار فرجیانی با نگاهی به این درون‌مایه و از دریچه‌‌ی پژوهش هنری‌شان به سویه‌ی مفهومی و فضای همگانی در کار هنری خواهند پرداخت.

در این نشست، ابتدا هر هنرمند یکی از پرُژه‌های خود را برای مخاطب می‌شکافد و در ادامه با پرسش‌هایی پیرامون شیوه‌ی شروع پرُژه، نحوه‌ی سامان دادن به فرآیند، و در نهایت نوع ارايه‌ی کار به‌ گفت‌وگو می‌پردازیم. ازآن‌جاکه هر دو هنرمند فرآیند کاری به‌نسبت نزدیکی را در پرُژه‌های خود دنبال می‌کنند و به زیست شهری و پهنه‌ی همگانی نیز توجه ویژه دارند، تمرکز نشست را بر این دو سازمایه قرار می‌دهیم.

انصاری‌نیا در چند سال گذشته موضوع ساخت‌وساز و تغییر چهره‌ی شهری را در مرکز کار خود قرار داده و با بازسازی، قالب‌گیری، و مستندکردنِ بخش‌هایی از چهره‌ی روبه‌دگرگونی شهر، چیزهایی ماندنی و قابل فکر ساخته است. از سوی دیگر روی‌کرد فرجیانی به شکل‌دادن رخ‌دادی در شهر است که با حافظه‌ی شهروندها در مکان‌های مختلف آن گره‌می‌خورد. هرچند هردو از یک ایده و پژوهشی درباره‌ی شهر شروع به کار می‌کنند، اما نتیجه‌ی نهایی در کار انصاری‌نیا اغلب به مجسمه‌، ویدیو، و سندهای دیداری بدل می‌شود و در کار فرجیانی به‌سمت رخ‌داد و پخش‌شدن کارماده‌های آن در دست شرکت‌کننده‌ها سوق می‌کند.

نازگل انصاری‌نیا، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی «گرافیک و دیزاین رسانه» از دانشکده‌ی ارتباطات دانش‌گاه هنر لندن و کارشناسی ارشد «هنرهای زیبا» از دانشگاه هنر کلیفرنیا (سی سی ای) است. او در سال ۱۳۹۱ مهمانِ یکی از گفتارهای کارنما بود که می‌توانید در بایگانی تاریخ شفاهی به آن گوش دهید. نگار فرجیانی در جای‌گاه نقاش و طراح گرافیک آموزش دید اما کار حرفه‌ای‌اش را بیش‌تر با پرُژه‌هایی تعریف کرد که در هم‌گرایی رسانه‌های گوناگون، به‌عنوان هنرمند و کیوریتر به پردازش آن‌ها مشغول است. او نمایشگاه‌ها و پُرژه‌های متفاوتی را در جای‌گاه هنرمند و کیوریتر برگزار کرده که از آن جمله می‌توان به هم‌کاری در پرُژه‌ی «تهران مُنوکسید» اشاره کرد.

مجموعه‌ گفتارها‌ی آزاد کارنما در آخرین سه‌شنبه‌ی هر ماه برگزار می‌شود و در آن با هم‌کاری هنرمندها، نویسنده‌ها، و منتقدها به واکاوی سویه‌های مختلف هنر ایران و جهان می‌پردازیم. بایگانی گفتارها که دربردارنده‌ی ده‌ها فایل شنیداری نشست‌ها از سال ۱۳۹۱ تا امروز است، در این‌جا در اختیار شما قرار دارند.

گفتار تیر از راه زوم و هم‌زمان در لایو اینستاگرم کارنما پخش خواهد شد و مانند همیشه در انتهای نشست زمانی برای پرسش‌وپاسخ در نظر گرفته می‌شود. اگر مایلید در این گفت‌وگو شرکت کنید، از راه لینک زیر و یا با واردکردن شماره‌ی جلسه در زوم به ما بپیوندید.

Zoom: https://us02web.zoom.us/j/4422063901
Zoom Meeting ID: 442 206 3901مهمانان

نگار فرجیانی‌هنرمند

نگار فرجیانی | هنرمند
گفتار تیر: دو نما از شهر و پهنه‌ی همگانی آنلاین | برگزارکننده: مجله هنری کارنما | رایگان | سه شنبه، 31 تیر ساعت 18:00
گفت‌وگو

دو نما از شهر و پهنه‌ی همگانی

گفتار تیر

آنلاین

پخش زنده

برگزار کننده:مجله هنری کارنما

مجله هنری کارنما
0 نفر این رویداد را نشانه گذاری کرده‌اند