معماری و دیداری‌سازی دولت-ملت در ایرانگفت‌وگو

گفتاری از کارنما

آنلاین
  • سه شنبه، 27 خرداد 18:00

گفتار خرداد: معماری و دیداری‌سازیِ دولت-ملت در ایران 

روز سه‌شنبه، ۲۷ خرداد ۹۹، یکی از گفتارهای کارنما به بررسی پیوند معماری و قدرت در آغازین‌گام‌های مدرن‌سازی ایران اختصاص خواهد داشت. در این نشست، بابک افشار به ارايه‌ی پژوهش خود با زیرنامِ «چشم‌اندازی تاریخی به تکوینِ هم‌زمانِ «معماری معاصر» و «دولت مدرن» در ایران» می‌پردازد.

شرایط امکانِ سویه‌ی دیداری معماری معاصر در ایران، چنان‌که در پیوند با جریانِ برآمدنِ دولت مدرن در دوره‌ی پهلوی اول رخ داد، چه بود؟ در فرآیند بازآرایی مناسبات سرزمین، حاکمیت، و جمعیت ایران در پیکر یک دولت-ملتِ امروزی، ساختمان‌ها چگونه در دل رویارویی‌های اجتماعی با مناسبت‌های قدرت در ربط و پیوند قرار گرفتند؛ و این مناسبت‌های تازه چطور درک دیداری ساختمان‌ها را دگرگون کردند تا آن‌ها را به اُبژه‌های دیداری مفهومِ امروزی «معماری» بدل کنند؟ طی این فرآیند، ساختمان‌ها چگونه به امکان تازه‌ای برای دیداری‌سازی هویت ملی و از این راه به بخش ‌جدایی‌ناپذیری از فرآیند دولت-ملت شدن ایران بدل شدند؟ آن‌چه گفته‌ خواهد شد، گزارشی از درگیری فکری پژوهش‌گر با این پرسش‌هاست و مانند همیشه، در انتهای نشست بخش پرسش و پاسخ خواهیم داشت. 

بابک افشار، دانش‌آموخته‌ی معماری و مطالعات فرهنگی در دانشگاه‌های علم‌وصنعت و علامه طباطبایی، و هم‌اکنون عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری‌ست.

مجموعه‌ گفتارها‌ی آزاد کارنما در آخرین سه‌شنبه‌ی هر ماه برگزار می‌شود. این گفتار از راه «زوم» و هم‌زمان در لایو اینستاگرم کارنما پخش خواهد شد. زمان: سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۹۹، ساعت شش عصر


مهمان

بابک افشار‌عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری‌

بابک افشار | عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری‌
گفتاری از کارنما: معماری و دیداری‌سازی دولت-ملت در ایران آنلاین | برگزارکننده: مجله هنری کارنما | رایگان | سه شنبه، 27 خرداد ساعت 18:00
گفت‌وگو

معماری و دیداری‌سازی دولت-ملت در ایران

گفتاری از کارنما

آنلاین

پخش زنده

برگزار کننده:مجله هنری کارنما

مجله هنری کارنما
0 نفر این رویداد را نشانه گذاری کرده‌اند